Гуманітарний Штаб Ріната Ахметова, з огляду на чотиримісячний досвід допомоги мирному населенню Донбасу, переконаний у тому, що важка гуманітарна ситуація в Донецькій і Луганській областях, й особливо на територіях, не підконтрольних українській владі, може й має бути розв’язана виключно спільними зусиллями — держави, міжнародних та українських громадських організацій, волонтерів — на підставі єдиних затверджених на державному рівні правил надання гуманітарної допомоги.
Фонд Ріната Ахметова почав допомагати мирним жителям Донбасу ще у травні 2014 року — тоді зусиллями волонтерів і співробітників фонду почалася евакуація прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу, створених фондом у межах програми «Сирітству — ні!», із зони бойових дій у безпечні райони країни, насамперед — зі Слов’янська і Краматорська. У червні Фонд почав евакуювати і, у разі необхідності, забезпечувати тимчасовим житлом інші категорії — пенсіонерів, інвалідів, багатодітні сім’ї, одиноких жінок із дітьми. Паралельно фонд доставляв продукти харчування до м. Святогірськ, котре стало притулком для тисяч переселенців.
Масштаб конфлікту на Донбасі та соціально-економічних проблем, які він викликав, привів засновника Фонду до рішення створити 6 серпня окрему структуру при фонді Ріната Ахметова — Гуманітарний штаб «Допоможемо». Головним завданням Штабу стала допомога мирному населенню Донецької та Луганської областей. Із серпня Штаб працює за такими основними напрямами: надання гуманітарної допомоги дітям і дорослим (як на територіях, підконтрольних Україні, так і на непідконтрольних територіях), медична допомога, зокрема, психологічна, евакуація людей із зони бойових дій і розселення, адресна допомога.
Щодо гуманітарної допомоги — ми допомагаємо найбільш незахищеним верствам мирного населення.
Від початку своєї роботи Гуманітарний штаб працює згідно з чотирма основними принципами, які лежать в основі роботи всіх міжнародних гуманітарних місій і зафіксовані в Резолюції Генеральної Асамблеї ООН у 1991 році:
— humanity (гуманність) — люди в біді мають отримати допомогу. Головне завдання гуманітарної допомоги — врятувати життя людини і зберегти здоров’я.
— impartiality (неупередженість) — допомога має доставлятися тим, кому вона дійсно потрібна найбільше, без поділу за національною, расовою, гендерною, релігійною, соціальною ознаками або за політичними поглядами.
З огляду на складну гуманітарну ситуацію в регіоні, Гуманітарний штаб Ріната Ахметова зосередив основні зусилля на наданні гуманітарної допомоги у вигляді продуктів для дорослих і дітей до двох років, а також у вигляді предметів гігієни для дітей віком до року. Продуктову допомогу отримують найбільш незахищені категорії мирних жителів — це ті, кому не вижити за відсутності державної допомоги, соціальних виплат та роботи: інваліди 1–2 груп, пенсіонери віком понад 65 років, діти-сироти, багатодітні та прийомні сім’ї, матері-одиначки, сім’ї з дітьми-інвалідами, учасники та інваліди ВВВ, інваліди, які отримали інвалідність унаслідок бойових дій в Афганістані або інших місцях проведення бойових дій, це вагітні жінки, а також люди, у яких зруйновано житло внаслідок військових дій.
— neutrality/balance (нейтральність) — гуманітарні організації не повинні ставати на чийсь бік конфлікту й мають триматися осторонь від політики.
Штаб Ахметова забезпечує понад 4 місяці гуманітарною допомогою як підконтрольні Україні території, допомагаючи переселенцям, так і перерахованим категоріям мирних жителів у містах Донецької та Луганської областей, не підконтрольних українській владі. Щомісяця Гуманітарний штаб Ріната Ахметова видає 500 000 продуктових і 40 000 дитячих наборів. Це суттєва допомога для регіону.
— operational independence and transparency (операційна незалежність і прозорість) — гуманітарна допомога не повинна працювати на жодні цілі, крім гуманітарних. Допомога Штабу не комерційна, не переслідує жодної вигоди. Штаб контролює доставляння допомоги кінцевим одержувачам і маркує кожен компонент набору стікером «Благодійна допомога. Не для продажу». Ми максимально відкриті і прозорі, готові до моніторингу та демонстрації результатів.
Дотримання цих принципів дозволяє Штабу співпрацювати з такими міжнародними організаціями та місіями, як OCHA, UNHCR, World Food Program, UNICEF, MSF, ICRC, OSCE, People in Need та ін. Ми також хочемо налагодити чіткі та прозорі відносини з державними структурами, відповідальними за дотримання прав мирного населення України.
Проте з 14-го грудня 2014 року гуманітарний вантаж Штабу «Допоможемо» було заблоковано батальйонами територіальної оборони «Дніпро-1», «Донбас» і «Правого сектора». Основними з боку батальйонів стали вимоги обміну продовольства на полонених. Ба більше, 21 грудня 2014 року представники цих батальйонів оголосили про рішення блокувати рух БУДЬ-ЯКИХ гуманітарних вантажів через територію Дніпропетровської області. У такий спосіб порушуючи ключові принципи женевських конвенцій, 4 базові принципи надання гуманітарної допомоги та провокуючи гуманітарну катастрофу. Ми засуджуємо дії батальйонів і рішення керівництва Дніпропетровської області, які блокують доставляння гуманітарних вантажів мирному населенню, а також вважаємо політизацію гуманітарної допомоги неприпустимою.
Гуманітарна ситуація на Донбасі, на жаль, стає щодня складнішою. Про це свідчить також Гуманітарна мапа ситуації та потреб Донецької та Луганської областей. Ми розуміємо, що жодна організація й жоден фонд не зможуть повністю розв’язати цю проблему. Тому ми наполягаємо на тому, що мають бути вироблені на рівні держави зрозумілі та прозорі правила і критерії доставляння в зону АТО гуманітарної допомоги. Які будуть єдиними для всіх областей України, а також усіх благодійних організацій.
У зв’язку з цим ми ще раз звертаємося до тих, хто перешкоджає допомозі мирному населенню Донбасу, із проханням не порушувати міжнародні принципи і стандарти, якими керується Штаб.
Ми закликаємо державу якнайшвидше спільно з благодійними, волонтерськими організаціями та гуманітарними місіями виробити такі правила. Ми закликаємо іноземних послів і держави, які вони представляють, використати весь свій вплив для припинення незаконної блокади гуманітарної допомоги, встановлення прозорих правил і міжнародного контролю над їх дотриманням.
Ми закликаємо українських та міжнародних журналістів не залишатися осторонь, детально висвітлювати ситуацію, що склалася, і використовувати силу ЗМІ для залучення уваги до блокади гуманітарної допомоги, призначеної для мільйонів нужденних громадян Донбасу.
З повагою,
Олександр Пімкін
Директор Гуманітарного штабу
Ріната Ахметова