Підприємства Корпорації

Гуманітарний штаб при фонді Ріната Ахметова допоможе з розміщенням на осінньо-зимовий період найбільш незахищеним категоріям переселенців

11.09.2014

Сьогодні, 11 вересня, в ІА «Українські Новини» відбувся прес-брифінг Римми Філь, координатора Гуманітарного штабу «Допоможемо» при фонді Ріната Ахметова, присвячений актуальній проблемі розміщення вимушених переселенців із настанням холодів, а також питанням, пов’язаним із гуманітарною ситуацією на Донбасі.

За словами Римми Філь, на сьогодні основна проблема для тих, хто зміг виїхати із зони АТО і влаштувався в місцях компактного проживання переселенців, — це необхідність знову переїжджати, а державі шукати нові місця для розселення людей на осінньо-зимовий період. Це стосується тих вимушених переселенців, які проживають на базах відпочинку, у таборах і пансіонатах, які мають сезонний характер, тобто розраховані на теплу пору року й не опалюються.

За даними ДСНС України, з територій проведення АТО до інших регіонів переселено 226 тис. 432 особи, зокрема, 75 тис. 24 дитини, 32 тис. 35 інвалідів і людей похилого віку (зокрема, тимчасово переміщених у межах Донецької області — 65 тис. 175 осіб). Інформація про кількість переселенців, які розміщені в місцях компактного розселення, є фрагментарною.

«Штаб самостійно моніторить інформацію, де і скільки людей проживають у місцях компактного розселення, які варіанти для розміщення є. Це дані різних відомств, областей. Так, у місцях компактного розселення в Києві живуть 980 осіб, у Київській області — 818, у Львівській — 755, в Одеській — 1416, у Харківській — 1474 особи. Що ж до нас, то Гуманітарний штаб при фонді Ріната Ахметова, починаючи з травня, евакуював 27 146 осіб, зокрема, 11 510 дітей — розповідає Римма Філь. — Із них ми допомогли з компактним розселенням 6 235 особам. Ми розмістили їх у Запорізькій, Харківській, Дніпропетровській, Херсонській областях, на базах відпочинку, зокрема, на тих, які належать групі СКМ, і в безпечних місцях Донецької області. Потрібно сказати, що за липень-серпень 772 особи повернулися додому. Це, переважно, жителі Краматорська і Слов’янська, яких фонд Ріната Ахметова евакуював першими, і тепер вони повертаються у визволені міста. Люди хочуть повертатися, хочуть додому. Якщо не можуть, шукають інші варіанти — знаходять роботу, родичів, друзів. Тих, кого Гуманітарний штаб евакуював, і це найбільш незахищені категорії — багатодітні сім’ї, інваліди, літні, мами-одиначки з маленькими дітьми, прийомні сім’ї, яким нікуди повернутися або переїхати — штаб бере під свій супровід і відповідальність».

Для таких людей, а їх приблизно 3 000, у серпні Гуманітарний штаб «Допоможемо» почав шукати місця для подальшого переселення на осінньо-зимовий період. Так, вже внесено передоплату за 600 місць у Запорізькій області, тривають переговори з Харківською та Київською областями. 100 осіб — прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу — з бази в Генічеську Херсонської області переселили в опалювальний пансіонат у Бердянську.

«У підприємств групи СКМ практично немає опалюваних баз відпочинку, і взагалі знайти опалювані установи на велику кількість людей проблематично, літніх оздоровчих установ набагато більше в Україні. Важливо, щоб держава забезпечила відповідний механізм, а волонтери та громадські організації надали сприяння в пошуку житла, забезпеченні теплими речами», — підкреслила Римма Філь.

Із цим погоджується також Олег Дрюма, президент Європейської асоціації прав інвалідів: «У держави немає чіткої програми, спрямованої на допомогу людям, які вимушені покинути свої будинки й виїхати із зони бойових дій у надії зберегти своє життя й життя своїх рідних. Тільки в нас, в Одеській області, у санаторіях перебувають приблизно 800 інвалідів 1–2 групи, це найскладніші випадки, це люди, які лежать або пересуваються у візках. Серед них також діти, яким необхідно відвідувати школу. І є тільки два пансіонати, усередині яких проведено комунікації для опалення. Але коштів для переміщення, розміщення та харчування цих людей у бюджеті немає».

Гуманітарний штаб «Допоможемо» при Фонді Ріната Ахметова працює за чотирма напрямами: евакуація людей із зони військових дій; розміщення вимушених переселенців; надання гуманітарної допомоги; надання адресної медичної допомоги.

При Гуманітарному штабі працює єдиний багатоканальний телефон 0 800 50 9001 та адреса електронної пошти helpdonbass@fdu.org.ua. Дзвінки на гарячу лінію безкоштовні.